Vi använder kakor för att webbplatsen ska fungera bra för dig. Läs mer om våra webbkakor

Kom igång – För barn och unga med funktionsnedsättning

Kontakta fritidsgårdarna

Mejeriet UNG

Telefon: 0490-25 56 83
Johan Kjällgren, Samordnare johan.kjallgren@vastervik.se
Robert Holmstedt, Fritidsledare  robert.holmstedt@vastervik.se
Marie Davidsson, Fritidsledare marie.davidsson@vastervik.se
Therese Filipsson, Fritidsledare therese.filipsson@vastervik.se
Albin Harrén, Fritidsledare (ansvarig för KUNG)  albin.harren@vastervik.se
Sarah Tarabeih, Fritidsledare (ansvarig för ungdomsrådet) sarah.tarabeih@vastervik.se
Rami Al Shehabi, Kulturvärd rami.al-shehabi@vastervik.se
Kristina Sranka, Fritidsledare kristina.sranka@vastervik.se
Simon Johansson, Fritidsledare (Föräldraledig) simon.johansson@vastervik.se

Ankarsrums fritidsgård

Telefon: 0490-25 73 28
Göran Johansson, samordnare göran.johansson@vastervik.se
Thomas Abwe, fritidsledare thomas.abwe@vastervik.se
Carita Sundström, fritidsledare carita.sundström@vastervik.se

Gunnebo fritidsgård

Telefon: 0490-25 56 85
Johan Söderlind, tf samordnare johan.soderlind@vastervik.se
Lise-Lotte Tervonen, fritidsledare lise-lotte.tervonen@vastervik.se
Peer Kristiansson, fritidsledare peer.kristiansson@vastervik.se
Lisa Svensson, fritidsledare lisa.svensson@vastervik.se

Gamleby fritidsgård

Telefon: 0493-21764
Staffan Lindberg, samordnare staffan.lindberg@vastervik.se
Malin Eriksson, fritidsledare malin.eriksson@vastervik.se
Pierre Sörensson, fritidsledare pierre.sörensen@vastervik.se
Klara Eriksson, fritidsledare klara.eriksson@vastervik.se

Överums fritidsgård

Telefon: 0493-217 60
Gun-Britt Rindstål, samordnare gun-britt.rindstal@vastervik.se
Johan Ericsson, fritidsledare johan.ericsson@vastervik.se
Fredrik Edmark, fritidsledare fredrik.edmark@vastervik.se

Mobila fritidsgården

Theo Larzon, fritidsledare theodor.larzon@vastervik.se 072-2431182
Lisa Bengtson, fritidledare lisa.bengtson@vastervik.se 072-2468479

Ansvarig förvaltning

Kommunstyrelsens förvaltning
593 80 Västervik

Besöksadress: Fabriksgatan 21

0490-25 40 00

vasterviks.kommun@vastervik.se

Ansvarig nämnd

Kommunstyrelsen
593 80 Västervik

Besöksadress: Fabriksgatan 21

0490-25 40 00

kommunstyrelsen@vastervik.se

Kontakta Västerviks kommun

Barn och unga mår bra av rörelse och det är roligt att röra på sig tillsammans med andra.  I Västervik finns det många sätt för barn och unga med en funktionsnedsättning att få tips och inspiration till aktivitet för 2019.

Rulledagen den 24 april i Skogshagaskolan

Vi provar olika idrotter som finns och sedan beger vi oss till Hjälpmedelscentralen, Region Kalmar län, för att kolla Fritidshjälpmedel och meka med rullstolen.

Mer information: http://www.parasport.se/Distrikt/smaland/omforbundet/Nyheter/EgnaNyheter/rulledagivastervik/

Lek och bus utomhus den 16 maj

Fritidsgården bjuder in till aktivitet i Stadsparken kl. 14.3016.30. En eftermiddag utomhus i leken och gemenskapens anda. Lek och bus, kubbspel, klättring i lekparken och mellanmål som vi grillar tillsammans.

Kontaktperson är Lisa Bengtsson, mobila fritidsgården 072- 2468479. 

Fotboll för alla

Fotboll för alla är Västerviks fotbollsförenings senaste lag. Här är alla välkomna att delta på sina villkor. Laget tränar en gång i veckan. Vi ses vid VFF:s klubbstuga vid Karstorp onsdagar mellan kl. 15.0016.00 (från 24 april).

Mer information: cecilia.ring@vastervik.se eller telefon 072-538 36 87.

Rullstolsinnebandy

Vill du röra på dig och ha kul? Då är du välkommen att testa på rullstolsinnebandy! Alla är välkomna, oavsett om du sitter i rullstol eller kan gå. Rullstolar finns att låna!

Vi ses på söndagar mellan 15.0016.30 i Bökensveds idrottshall.

Kontakta Stefan om du vill vara med: steve_karlsson@hotmail.com eller 0733-858965.

Lägerverksamhet i sommar

I sommar anordnar parasport olika lägerverksamheter för barn och ungdomar med en funktionsnedsättning. Den 2730 juni är det bland annat en Summer camp vecka i Västervik.

Läs mer om verksamheterna här och anmäl er till en rolig sommar vecka: http://www.parasport.se/Distrikt/smaland/omforbundet/varalager/

Världensbarnloppet – loppet för alla 5 oktober

En folk- och motionsfest där alla, unga som gamla, kan delta. Prova-på-aktiviteter, underhållning och gemensam uppvärmning. Du kan springa, gå, köra med rullstol eller gå med din hund. Start- och målgång är på Guldfågeln Arena i Kalmar kl. 11.00. Loppet är 4,5 km eller 1,5 km. Gemensam start. Startavgift är 50 kronor för barn/ungdom och 100 kronor för vuxna. Pengarna går till Radiohjälpens insamling för Världens Barn.

Mer information och anmälan:

http://varldensbarnloppet.se/

Sidan senast granskad den 11 april 2019
Innehållsansvarig: Robert Holmstedt

Kontakta fritidsgårdarna

Mejeriet UNG

Telefon: 0490-25 56 83
Johan Kjällgren, Samordnare johan.kjallgren@vastervik.se
Robert Holmstedt, Fritidsledare  robert.holmstedt@vastervik.se
Marie Davidsson, Fritidsledare marie.davidsson@vastervik.se
Therese Filipsson, Fritidsledare therese.filipsson@vastervik.se
Albin Harrén, Fritidsledare (ansvarig för KUNG)  albin.harren@vastervik.se
Sarah Tarabeih, Fritidsledare (ansvarig för ungdomsrådet) sarah.tarabeih@vastervik.se
Rami Al Shehabi, Kulturvärd rami.al-shehabi@vastervik.se
Kristina Sranka, Fritidsledare kristina.sranka@vastervik.se
Simon Johansson, Fritidsledare (Föräldraledig) simon.johansson@vastervik.se

Ankarsrums fritidsgård

Telefon: 0490-25 73 28
Göran Johansson, samordnare göran.johansson@vastervik.se
Thomas Abwe, fritidsledare thomas.abwe@vastervik.se
Carita Sundström, fritidsledare carita.sundström@vastervik.se

Gunnebo fritidsgård

Telefon: 0490-25 56 85
Johan Söderlind, tf samordnare johan.soderlind@vastervik.se
Lise-Lotte Tervonen, fritidsledare lise-lotte.tervonen@vastervik.se
Peer Kristiansson, fritidsledare peer.kristiansson@vastervik.se
Lisa Svensson, fritidsledare lisa.svensson@vastervik.se

Gamleby fritidsgård

Telefon: 0493-21764
Staffan Lindberg, samordnare staffan.lindberg@vastervik.se
Malin Eriksson, fritidsledare malin.eriksson@vastervik.se
Pierre Sörensson, fritidsledare pierre.sörensen@vastervik.se
Klara Eriksson, fritidsledare klara.eriksson@vastervik.se

Överums fritidsgård

Telefon: 0493-217 60
Gun-Britt Rindstål, samordnare gun-britt.rindstal@vastervik.se
Johan Ericsson, fritidsledare johan.ericsson@vastervik.se
Fredrik Edmark, fritidsledare fredrik.edmark@vastervik.se

Mobila fritidsgården

Theo Larzon, fritidsledare theodor.larzon@vastervik.se 072-2431182
Lisa Bengtson, fritidledare lisa.bengtson@vastervik.se 072-2468479

Ansvarig förvaltning

Kommunstyrelsens förvaltning
593 80 Västervik

Besöksadress: Fabriksgatan 21

0490-25 40 00

vasterviks.kommun@vastervik.se

Ansvarig nämnd

Kommunstyrelsen
593 80 Västervik

Besöksadress: Fabriksgatan 21

0490-25 40 00

kommunstyrelsen@vastervik.se

Kontakta Västerviks kommun