Vi skulle vilja använda statistikkakor i syfte att löpande förbättra webbplatsen. Godkänner du det? Du kan när som helst ändra ditt val.
Uppdaterad 16 juli, 09:17

Inställda broöppningar mellan 16-17 juli

På grund av höga temperaturer genomförs inga broöppningar kl. 12.00, 15.30 och 18.00 den 16–17 juli. Bron öppnas istället kl. 20.00 båda dagarna.
Vi tackar för er förståelse! Läs mer om Bron över Stora Strömmen

Hur blockerar jag ett nummer som ringt mig?

Hur blockerar jag ett nummer som ringt mig?

På en iPhone går du in på appen Samtal. Klicka på cirkeln med ett i, till höger om den som ringt. Scrolla till slutet och klicka på Blockera. Skulle du råka blockera någon så kan du gå samma väg, men klicka på Avblockera. 

Har du raderat samtalet som du råkat blockera kan du avblockera numret genom att gå in i appen Inställningar och sedan scrolla till slutet och klicka på Appar. Där klickar du på Telefon. Sedan scrollar du långt ner tills du kommer till Blockerade kontakter. Först ser du de kända blockerade och därefter har du listan med okända nummer. Klicka på listan för okända och dra numret från höger till vänster och klicka på Avblockera.

Sidan senast granskad den 14 juli 2026