Vägarbete på Händelöpsvägen i Västervik vecka 35-36
Under veckorna 35-36 genomförs ett större vägarbete på Händelöpsvägen, efter korsningen med Åldersbäcksvägen i riktning mot Händelöp. Arbetet består av flera olika moment och påverkar framkomligheten på olika sätt beroende på dag och arbetsmoment.
Arbetet påbörjas under vecka 35 med reparation av vägräcke under måndag 24 augusti och tisdag 25 augusti. Under dessa dagar kommer det att vara möjligt att passera arbetsområdet, men framkomligheten är mycket begränsad och väntetider kan uppstå.
Därefter ska vägunderlaget bytas ut på fyra platser längs sträckan. Platserna är markerade på plats och på kartan nedan. Under arbetet med materialutbyte och efterföljande asfaltering är vägen avstängd för biltrafik och det är inte möjligt att passera.
Vägen är avstängd onsdag 26 augusti och torsdag 27 augusti mellan kl. 08.00 och 15.00. Vägen öppnas tillfälligt för passage mellan kl. 12.30 och 13.00 båda dagarna.
Under vecka 36 fortsätter arbetet och vägen är avstängd måndag 31 augusti till torsdag 3 september mellan kl. 08.00 och 15.00. Även dessa dagar öppnas vägen tillfälligt för passage mellan kl. 12.30 och 13.00.
Tack för din förståelse!
|
Datum |
Arbete |
Kan jag passera? |
| 24 augusti - 25 augusti | Reparation av vägräcke | Ja, men det är begränsad framkomlighet och risk för köer. |
| 26 augusti - 27 augusti | Byte av vägunderlag |
Nej, vägen är avstängd mellan kl. 08.00-15.00.
Obs! Öppet för passage endast kl. 12.30-13.00 |
| 31 augusti - 3 september | Byte av vägunderlag |
Nej, vägen är avstängd mellan kl. 08.00-15.00.
Obs! Öppet för passage endast kl. 12.30-13.00 |
Karta över arbetsområdet och berörda platser
