Enormt intresse för förhandsvisningen av Tidstjuven – nu öppnar vi upp hela Biostaden
Intresset för en förhandstitt av de första avsnitten av årets SVT-julkalender Tidstjuven på Biostaden i Västervik är rekordstort. När biljetterna släpptes gick de åt på bara två minuter. Nu öppnar Västerviks kommun upp alla salonger för förhandsvisningen.
För att möta det stora engagemanget och göra visningen tillgänglig för ännu fler har Västerviks kommun i samarbete med Biostaden i Västervik, beslutat att öppna alla bions salonger för förhandsvisningen. Det innebär att sammanlagt 330 personer får möjlighet att gratis vara med på måndag 24 november när regissören och hedersmedborgaren Calle Åstrand visar de fyra första avsnitten av SVT-julkalender Tidstjuven.
Trycket på biljetterna speglar verkligen värmen och engagemanget vi möttes av under inspelningen tidigare i år. Det här är mitt sätt att tacka västerviksborna för allt stöd under inspelningen, säger Calle Åstrand, regissör till Tidstjuven.
Harald Hjalmarsson (M), kommunstyrelsens ordförande i Västerviks kommun säger:
När en så här stor produktion har spelats in hos oss känns det självklart att göra det möjligt för så många som möjligt att uppleva julkalendern. Det känns jättebra att vi i samarbete med Biostaden nu kan öppna upp för fler platser och fler besökare.
Bakgrund
Förhandsvisningen hålls i samband med invigningen av Kråksjö torg, då Stora torget i Västervik förvandlas till den fiktiva staden Kråksjö där Tidstjuven utspelar sig. Alla är välkomna att delta i invigningen på torget och julgranständningen som äger rum måndagen den 24 november klockan 17.00. Läs mer om evenemanget och anmäl dig här: www.vastervik.com/tidstjuven. Först till kvarn gäller.