Skolhot klottrat på toalett på Västerviks Gymnasium, verksamhet fortsätter som vanligt
Skolhot klottrat på toalett på Västerviks Gymnasium, verksamhet fortsätter som vanligt
Under måndagseftermiddagen 5 oktober upptäcktes ett klotter som kan uppfattas som hotfullt på en toalettvägg på Västerviks Gymnasium. Klottret innehåller datumet 6 oktober. Händelsen är polisanmäld. I dagsläget finns inga underrättelser eller annan information som tyder på att klottret är seriöst menat. Bedömningen är gjord att skolverksamheten fortsätter som vanligt.
Västerviks kommun och Polisen kommer att samverka kring trygghetsskapande åtgärder på plats på Västerviks Gymnasium under tisdag 6 oktober och skolledningen fortsätter att samverka med polisen kring händelsen.
- Även om vi för närvarande inte ser hotet som seriöst menat så ser vi allvarligt på alla hot och försök att störa skolans verksamhet, säger Jörgen Jonsson, verksamhetschef skola på Västerviks kommun.
För mer information, kontakta gärna
Jörgen Jonsson
Verksamhetschef grundskola, gymnasieskola och Komvux, Västerviks kommun
Telefon: 010 355 42 79
Mejl: jorgen.jonsson@vastervik.se