Bryggarens webbplats är en del av Västerviks kommuns webbplatser. Vi skulle vilja använda statistikkakor i syfte att löpande förbättra webbplatsen. Godkänner du det? Du kan när som helst ändra ditt val.

Tjajkovskijs Violinkonsert 10:e mars 2026 klockan 19.00-20.45

Tjajkovskijs Violinkonsert

10  mars  2026 kl. 19.00-20.45
Biljettlänk: https://tickets.cameratanordica.com/sv/buyingflow/tickets/24650/104735?_gl=1*3xjlj5*_ga*MTUwMTY4MTIwOS4xNzQzNTg0NDY2*_ga_4WMMF0B9WT*czE3NTI0ODAxNTgkbzI0JGcxJHQxNzUyNDgwMTY5JGo0OSRsMCRoMA..*_ga_T995FQY25K*czE3NTI0Nzk5NzUkbzY3JGcxJHQxNzUyNDgwMTY5JGo0OSRsMCR

 

Medverkande

Andrey Baranov ledare & solist, violin

Camerata Nordica

Program

WOLFGANG AMADEUS MOZART

Adagio och Fuga i c-moll, KV 546

PJOTR ILJITJ TJAJKOVSKIJ

Violinkonsert i D-dur, op. 35, i arrangemang för violin och stråkorkester (Premiär)

JOSEF SUK

Serenad för stråkar i Ess-dur, op. 6

 

Andrey Baranov återvänder som uppskattad ledare och solist med ett helt nytt arrangemang för stråkorkester av Tjajkovskijs odödliga Violinkonsert i D-dur - beställt av honom själv och Camerata Nordica. Därmed kan en av violinrepetoarens allra största pärlor nu framföras i ett mindre kammarmusikformat. Han kommer även att leda orkestern i Mozarts egen bearbetning för stråkorkester av sin Fuga för två pianon och som avslutning på konserten har Andrey valt ett av sina favoritstycken: Serenad för stråkar av Josef Suk.

Sidan senast granskad den 10 mars 2026