Vi använder kakor för att webbplatsen ska fungera bra för dig. Läs mer om våra webbkakor

Värdecheck för barns kultur- och fritidsaktiviteter

Kontakta fritidsgårdarna

Mejeriet UNG

Telefon: 0490-25 56 83
Johan Kjällgren, Samordnare johan.kjallgren@vastervik.se
Robert Holmstedt, Fritidsledare  robert.holmstedt@vastervik.se
Marie Davidsson, Fritidsledare marie.davidsson@vastervik.se
Therese Filipsson, Fritidsledare therese.filipsson@vastervik.se
Albin Harrén, Fritidsledare (ansvarig för KUNG)  albin.harren@vastervik.se
Sarah Tarabeih, Fritidsledare (ansvarig för ungdomsrådet) sarah.tarabeih@vastervik.se
Rami Al Shehabi, Kulturvärd rami.al-shehabi@vastervik.se
Kristina Sranka, Fritidsledare kristina.sranka@vastervik.se
Simon Johansson, Fritidsledare (Föräldraledig) simon.johansson@vastervik.se

Ankarsrums fritidsgård

Telefon: 0490-25 73 28
Göran Johansson, samordnare göran.johansson@vastervik.se
Thomas Abwe, fritidsledare thomas.abwe@vastervik.se
Carita Sundström, fritidsledare carita.sundström@vastervik.se

Gunnebo fritidsgård

Telefon: 0490-25 56 85
Johan Söderlind, tf samordnare johan.soderlind@vastervik.se
Lise-Lotte Tervonen, fritidsledare lise-lotte.tervonen@vastervik.se
Peer Kristiansson, fritidsledare peer.kristiansson@vastervik.se
Lisa Svensson, fritidsledare lisa.svensson@vastervik.se

Gamleby fritidsgård

Telefon: 0493-21764
Staffan Lindberg, samordnare staffan.lindberg@vastervik.se
Malin Eriksson, fritidsledare malin.eriksson@vastervik.se
Pierre Sörensson, fritidsledare pierre.sörensen@vastervik.se
Klara Eriksson, fritidsledare klara.eriksson@vastervik.se

Överums fritidsgård

Telefon: 0493-217 60
Gun-Britt Rindstål, samordnare gun-britt.rindstal@vastervik.se
Johan Ericsson, fritidsledare johan.ericsson@vastervik.se
Fredrik Edmark, fritidsledare fredrik.edmark@vastervik.se

Mobila fritidsgården

Theo Larzon, fritidsledare theodor.larzon@vastervik.se 072-2431182
Lisa Bengtson, fritidsledare lisa.bengtson@vastervik.se 072-2468479

Ansvarig förvaltning

Kommunstyrelsens förvaltning
593 80 Västervik

Besöksadress: Fabriksgatan 21

0490-25 40 00

kommun@vastervik.se

Ansvarig nämnd

Kommunstyrelsen
593 80 Västervik

Besöksadress: Fabriksgatan 21

0490-25 40 00

kommun@vastervik.se

Kontakta Västerviks kommun

I år görs en extra satsning för att fler barn ska ges möjlighet att hitta till nya fritidsaktiviteter.

Är du född 2013 och vill prova på en ny aktivitet på fritiden?

I år får alla barn som börjar årskurs 2 en värdecheck hem i brevlådan. Värdechecken är värd 300 kr och kan användas för att prova på en ny kultur- eller fritidsaktivitet. Den kan alltså användas för att gå med i en förening som du tidigare inte varit medlem i eller som betalning vid anmälan till en kurs.

Glöm inte att lösa in värdechecken senast den 31 oktober 2021!

Så här fungerar värdechecken

  • Alla barn födda 2013 och som börjar årskurs 2 i höst får en värdecheck hem i brevlådan.
  • Värdechecken för kultur- och fritidsaktiviteter är värd 300 kr och kan användas för att pröva på en ny aktivitet.
  • Tillsammans med värdechecken får du information om vilka föreningar och andra organisationer som erbjuder aktiviteter där du kan anmäla dig.
  • Du använder värdechecken som betalning för ett nytt medlemskap i en förening eller som betalning vid anmälan till en kurs.
  • Värdechecken kan inte användas till en aktivitet som du redan är delaktig i.
  • Om värdechecken inte täcker hela avgiften kan den användas som del av kostnaden.
  • Om du blir medlem i en ny förening gäller detta också för 2022. Detta innebär att det är möjligt att bli medlem i en förening, även om denna kanske startar sina aktiviteter senare under året eller under våren 2022.
  • Värdechecken är giltig till den 31 oktober 2021.Detta innebär att du måste lösa in din värdecheck hos arrangören senast detta datum.

Här kan du använda värdechecken för kultur och fritid

Westervik Segelsällskap Wikingarna

Seglarskola
ungdom@wikingarna.com

Westerviks Tennisklubb

Tennis
anders@westervikstennisklubb.se

Västerviks Ishockeyklubb

Ishockey
maud.ekstrom@vikhockey.se

Westerviks Innebandyklubb

Innebandy
magnusvlarsson1@gmail.com

Gamleby Skyttegille

Luftgevärsskytte
jill.wremerth@hotmail.com

Gamleby Ridklubb

Ridning
norstrom.jennie@telia.com

Gamleby Orienteringsklubb

Orientering och skidor
peo.riis@saabgroup.com

Västerviks Allmänna Schackklubb

Schack
vask@vasterviksask.se

Fyren kulturförening

Fritidsaktiviteter
fyren.vastervik@hotmail.com

Junis Västerviksförening

Fritidsaktiviteter
junis.vastervik@gmail.com

Korpen

Parkour, gympa och dans
vastervik@korpen.se

Tjust Bike & Running Club

Mountainbikecykling
info@tjustbrc.se

Överums Hästsportförening

Ridning
ohfridsport@gmail.com

Gamleby Tennisklubb

Tennis och padel
mikaelrydholm00@gmail.com

Team Taggen

Bowling
ulf@kingpinbowling.se

Västerviks Simsällskap

Simning
kansli@vasterviksss.se

Västerviks Gymnastikförening

Gymnastik
kontakt@vasterviksgymnastikforening.se

Västerviks Klätterklubb

Klättring
info@vastervikclimbing.se

Västerviksortens Ryttarförening

Rid- och teorilektioner
vorf.kontoret@gmail.com

Tjusig Petanque Club

Boule
styrelsen@tjustpetanque.se

Tjust Alpina Slalomklubb

Alpin sport
oadf@telia.com

Kulturskolan (hela kommunen)

Musik, dans och teater
kulturskolan@vastervik.se

DK DanZvett

Dans
info@danzvett.se

Westerviks Motorsportklubb

Speedway och motocross
info@wmsk.se

The House

Dans
info@thehousedancestudio.se

Västerviks Orienteringsklubb

Orientering och löpning
kansli@vasterviksok.se

Odensvi IF

Fotboll, skidor och gymträning
perwilen49@gmail.com

Medborgarskolan

Dans
anna.lundgren@medborgarskolan.se

Tjust IF Fotboll

Fotboll
mikaela.danielsson@tjustif-ff.se

Tjust IF Bandy

Bandy
kansli@tjustbandy.se

Blackstads IF

Fotboll
info@blackstads-if.com

IFK Västervik

Fotboll
ifkvastervik@gmail.com

Västerviks Handbollsförening

Handboll
rickard.meijer@doggy.se

Du kommer också att få informationen hem i din brevlåda tillsammans med din värdecheck.

Om du har frågor om värdechecken kan du ta kontakt med:

Anders Östlund

om aktiviteter inom idrott och fritid 
anders.ostlund@vastervik.se

Mårten Öhrling 

om kulturaktiviteter
marten.ohrling@vastervik.se 

Sidan senast granskad den 15 juni 2021
Innehållsansvarig: Robert Holmstedt

Kontakta fritidsgårdarna

Mejeriet UNG

Telefon: 0490-25 56 83
Johan Kjällgren, Samordnare johan.kjallgren@vastervik.se
Robert Holmstedt, Fritidsledare  robert.holmstedt@vastervik.se
Marie Davidsson, Fritidsledare marie.davidsson@vastervik.se
Therese Filipsson, Fritidsledare therese.filipsson@vastervik.se
Albin Harrén, Fritidsledare (ansvarig för KUNG)  albin.harren@vastervik.se
Sarah Tarabeih, Fritidsledare (ansvarig för ungdomsrådet) sarah.tarabeih@vastervik.se
Rami Al Shehabi, Kulturvärd rami.al-shehabi@vastervik.se
Kristina Sranka, Fritidsledare kristina.sranka@vastervik.se
Simon Johansson, Fritidsledare (Föräldraledig) simon.johansson@vastervik.se

Ankarsrums fritidsgård

Telefon: 0490-25 73 28
Göran Johansson, samordnare göran.johansson@vastervik.se
Thomas Abwe, fritidsledare thomas.abwe@vastervik.se
Carita Sundström, fritidsledare carita.sundström@vastervik.se

Gunnebo fritidsgård

Telefon: 0490-25 56 85
Johan Söderlind, tf samordnare johan.soderlind@vastervik.se
Lise-Lotte Tervonen, fritidsledare lise-lotte.tervonen@vastervik.se
Peer Kristiansson, fritidsledare peer.kristiansson@vastervik.se
Lisa Svensson, fritidsledare lisa.svensson@vastervik.se

Gamleby fritidsgård

Telefon: 0493-21764
Staffan Lindberg, samordnare staffan.lindberg@vastervik.se
Malin Eriksson, fritidsledare malin.eriksson@vastervik.se
Pierre Sörensson, fritidsledare pierre.sörensen@vastervik.se
Klara Eriksson, fritidsledare klara.eriksson@vastervik.se

Överums fritidsgård

Telefon: 0493-217 60
Gun-Britt Rindstål, samordnare gun-britt.rindstal@vastervik.se
Johan Ericsson, fritidsledare johan.ericsson@vastervik.se
Fredrik Edmark, fritidsledare fredrik.edmark@vastervik.se

Mobila fritidsgården

Theo Larzon, fritidsledare theodor.larzon@vastervik.se 072-2431182
Lisa Bengtson, fritidsledare lisa.bengtson@vastervik.se 072-2468479

Ansvarig förvaltning

Kommunstyrelsens förvaltning
593 80 Västervik

Besöksadress: Fabriksgatan 21

0490-25 40 00

kommun@vastervik.se

Ansvarig nämnd

Kommunstyrelsen
593 80 Västervik

Besöksadress: Fabriksgatan 21

0490-25 40 00

kommun@vastervik.se

Kontakta Västerviks kommun