Vi använder kakor för att webbplatsen ska fungera bra för dig. Läs mer om våra webbkakor

Vill du jobba som vikarie inom omsorgen?

Kontakta HR-avdelningen

Om du har frågor om hur det är att arbeta i Västerviks kommun är du välkommen att kontakta någon av oss som jobbar på HR-avdelningen.

HR- & kommunikationschef

Sofia Eldh
0490-25 40 79
sofia.eldh@vastervik.se

Kommunens växel.
0490-25 40 00

kommun@vastervik.se

Västerviks kommun 
593 80 Västervik

Besöksadress: Fabriksgatan 21

Ansvarig nämnd

Kommunstyrelsen
593 80 Västervik

Besöksadress: Fabriksgatan 21

0490-25 40 00

kommunstyrelsen@vastervik.se

Ansvarig förvaltning

Kommunstyrelsens förvaltning
593 80 Västervik

Besöksadress: Fabriksgatan 21

0490-25 40 00

vasterviks.kommun@vastervik.se

Kontakta Västerviks kommun

Det här formuläret går till den allmänna e-postbrevlådan på ansvarig förvaltning.

Du väljer själv om du vill fylla i namn och e-post, men tänk på att du inte kan få något svar från oss om du lämnar de fälten tomma.

Västerviks kommun läser inkommande e-post varje arbetsdag. Har du ställt frågor i meddelandet återkommer vi till dig så snart som möjligt.

I princip blir all post till kommunen allmän handling. Det innebär bland annat att om allmänheten och massmedier begär att få ta del av innehållet i ditt meddelande har de normalt rätt att göra det.

Om du väljer att fylla i dina personuppgifter så kommer vi att spara och behandla dem för att kunna utföra våra tjänster och fullgöra våra skyldigheter gentemot dig. Vi tillämpar gällande integritetslagstiftning vid all behandling av personuppgifter.

Läs mer om hur Västerviks kommun behandlar personuppgifter här.

Söker du extrajobb eller kortare vikariat och vill jobba inom omsorgen? Då kan det vara dig vi behöver. Här hittar du information om hur du gör en intresseanmälan.

Omsorgen är uppdelad i äldreomsorg och omsorg om funktionsnedsatta.

För att arbeta inom omsorgen måste du ha fyllt 18 år.

Intresseanmälan

Du skickar din intresseanmälan via e-post till områdesassistenten i det område där du vill arbeta. Under rubriken kontaktpersoner hittar du e-postadresser och telefonnummer till assistenterna i varje område. 

Du kan lämna intresseanmälningar till flera områden. I din intresseanmälan vill vi att du skriver dina kontaktuppgifter och berättar lite om dig själv.

Har du frågor är du välkommen att ringa till någon av assistenterna.

Kontaktpersoner inom äldreomsorgen

Område Västervik Norr

Lillemor Ljus, 0490-25 53 01, lillemor.ljus@vastervik.se

Malin Kidemyr-Candlow, 0490-25 53 04, malin.kidemyr-candlow@vastervik.se

Område Västervik Söder

Agneta Stenbeck, 0490-25 53 92, agneta.stenbeck@vastervik.se

Martina Lundin, 0490-25 53 93, martina.lundin@vastervik.se

Område Norr

Sara Eklöv, 0493-216 49, sara.eklov@vastervik.se

Lotta Ankarstrand-Pettersson, 0493-216 45, lotta.ankarstrand-pettersson@vastervik.se

Ann-Charlotte Johansson, 0490-25 52 30, ann-charlotte.johansson@vastervik.se

Område Söder

Marie Karlsson, 0490-25 53 48, marie.l.karlsson@vastervik.se

Maria Busby, 0490-25 73 34, maria.busby@vastervik.se

Kontaktpersoner inom omsorgen om funktionsnedsatta

Område Spira i Västervik

Pernilla Wirskog, 0490-25 52 15, pernilla.wirskog@vastervik.se

Område Spektra i Västervik

Liselotte Rosèn,0490-25 52 22, liselotte.rosen@vastervik.se

Område Garpe i Gamleby

Elin Halvarsson, 0493-216 30, elin.halvarsson@vastervik.se

Sidan senast granskad den 20 juni 2018
Innehållsansvarig: Phia Bergdahl

Kontakta HR-avdelningen

Om du har frågor om hur det är att arbeta i Västerviks kommun är du välkommen att kontakta någon av oss som jobbar på HR-avdelningen.

HR- & kommunikationschef

Sofia Eldh
0490-25 40 79
sofia.eldh@vastervik.se

Kommunens växel.
0490-25 40 00

kommun@vastervik.se

Västerviks kommun 
593 80 Västervik

Besöksadress: Fabriksgatan 21

Ansvarig nämnd

Kommunstyrelsen
593 80 Västervik

Besöksadress: Fabriksgatan 21

0490-25 40 00

kommunstyrelsen@vastervik.se

Ansvarig förvaltning

Kommunstyrelsens förvaltning
593 80 Västervik

Besöksadress: Fabriksgatan 21

0490-25 40 00

vasterviks.kommun@vastervik.se

Kontakta Västerviks kommun

Det här formuläret går till den allmänna e-postbrevlådan på ansvarig förvaltning.

Du väljer själv om du vill fylla i namn och e-post, men tänk på att du inte kan få något svar från oss om du lämnar de fälten tomma.

Västerviks kommun läser inkommande e-post varje arbetsdag. Har du ställt frågor i meddelandet återkommer vi till dig så snart som möjligt.

I princip blir all post till kommunen allmän handling. Det innebär bland annat att om allmänheten och massmedier begär att få ta del av innehållet i ditt meddelande har de normalt rätt att göra det.

Om du väljer att fylla i dina personuppgifter så kommer vi att spara och behandla dem för att kunna utföra våra tjänster och fullgöra våra skyldigheter gentemot dig. Vi tillämpar gällande integritetslagstiftning vid all behandling av personuppgifter.

Läs mer om hur Västerviks kommun behandlar personuppgifter här.