Vi använder kakor för att webbplatsen ska fungera bra för dig. Läs mer om våra webbkakor

Pressmeddelande: Strandstädning kommunutmaningen 31 augusti - resultat

Kontakt kring frågor om webb, press och extern kommunikation

Kontakta kommunikatörerna

Johan Jensen, strategisk kommunikatör
0490-25 40 37
johan.jensen@vastervik.se

Fredrik Blom, kommunikatör
Press
0490-25 40 19, 0702-19 50 92
fredrik.blom@vastervik.se

Phia Bergdahl, kommunikatör
Grafisk profil, webb
0490-25 40 18
phia.bergdahl@vastervik.se

Sara Nordling, kommunikatör
Sociala medier, webb, intranät
0490-25 45 23
sara.nordling@vastervik.se

Ansvarig förvaltning

Kommunstyrelsens förvaltning
593 80 Västervik

Besöksadress: Fabriksgatan 21

0490-25 40 00

vasterviks.kommun@vastervik.se

Ansvarig nämnd

Kommunstyrelsen
593 80 Västervik

Besöksadress: Fabriksgatan 21

0490-25 40 00

kommunstyrelsen@vastervik.se

Kontakta Västerviks kommun

2019-09-03

I lördags 31 augusti utmanade flera av länets och Östergötlands kustkommuner varandra i vilken kommun som kunde få ihop mest skräp från kommunernas respektive strandområden. Mängden uppstädat skräp i varje kommun noterades och nu har vi ett resultat. Kommunen med mest ihopsamlat skräp från våra stränder och vinnare i kommunutmaningen är Borgholms kommun, som samlade ihop hela 15 stora sopsäckar under några timmar i lördags. Stort grattis!

- Vi är alla vinnare om våra stränder rensas från skräp, säger Markus Nord på naturum Västervik, som samordnade kommunutmaningen.
På naturum får vi ofta frågan ”vad kan Jag göra för att hjälpa Östersjön att må bättre?” och engagemanget i helgen från kommuninvånarna i länet är precis en sådan insats som gör skillnad. Alla säckar med skräp som samlades in är nu på återvinningsstationer istället för att orsaka problem i Östersjön, för djurlivet och för dig och mig. 

- Jag vill passa på och tacka alla som var med i lördags och bidrog till att göra stränderna i länet renare, avslutar Markus Nord.

Västerviks kommun samlade ihop totalt fem stora säckar och kom tvåa i utmaningen. Övriga deltagare i kommunutmaningen var Kalmar kommun, Mönsterås kommun, Söderköpings kommun och Valdemarsviks kommun.

Bakom utmaningen står ett kommunnätverk med en gemensam karttjänst kallad Strandstädarkartan som har finansiering från Naturvårdsverket. Denna tjänst möjliggör för alla att notera var man städat. Karttjänsten är etablerad på Västkusten sedan flera år tillbaka och från och med 2018 så även i Östersjöområdet.

För mer information, kontakta gärna:

Markus Nord

naturum Västervik
Telefon: 0703337871
Mejl: markus.nord@vastervik.se

Relaterade länkar

Strandstädning Västerviks kommun: www.vastervik.se/strandstadning
Strandstädarkartan: www.vastervik.se/strandstadarkartan

Kontaktpersoner för respektive kommun:

Söderköpings och Valdemarsviks kommuner:
Carl Hamilton, carl.hamilton@valdemarsvik.se

Västerviks kommun: 
Markus Nord, markus.nord@vastervik.se, 0703337871

Mönsterås kommun: 
Christine Dahlgren, christine.dahlgren@monsteras.se 
Joakim Holm, joakim.holm@monsteras.se

Kalmar Kommun: 
Renate Foks, renate.foks@kalmar.se 
Frida Gustafsson, frida.gustafsson_1@kalmar.se

Borgholms kommun:
Helene Wertwein Aavikko, helene.wertweinhaavikko@borgholm.se

Kontakt kring frågor om webb, press och extern kommunikation

Kontakta kommunikatörerna

Johan Jensen, strategisk kommunikatör
0490-25 40 37
johan.jensen@vastervik.se

Fredrik Blom, kommunikatör
Press
0490-25 40 19, 0702-19 50 92
fredrik.blom@vastervik.se

Phia Bergdahl, kommunikatör
Grafisk profil, webb
0490-25 40 18
phia.bergdahl@vastervik.se

Sara Nordling, kommunikatör
Sociala medier, webb, intranät
0490-25 45 23
sara.nordling@vastervik.se

Ansvarig förvaltning

Kommunstyrelsens förvaltning
593 80 Västervik

Besöksadress: Fabriksgatan 21

0490-25 40 00

vasterviks.kommun@vastervik.se

Ansvarig nämnd

Kommunstyrelsen
593 80 Västervik

Besöksadress: Fabriksgatan 21

0490-25 40 00

kommunstyrelsen@vastervik.se

Kontakta Västerviks kommun