Upphandling och inköp

Kontakt kring frågor om upphandling

Västerviks kommun
Upphandlingsenheten
593 80 Västervik

Besöksadress: Spötorget 1

Kontaktpersoner

 Leif Johansson, upphandlingschef, 0490-25 40 26, leif.johansson@vastervik.se

Carolina Rakenius, upphandlare, 0490-25 41 44, carolina.rakenius@vastervik.se

Fredrik Lindström, upphandlare, 0490-25 40 32, fredrik.lindstrom@vastervik.se

Carina Ericsson, upphandlare 0490-25 40 98, carina.ericsson@vastervik.se

Camilla Lundgren, upphandlare , 0490-25 40 21, camilla.a.lundgren@vastervik.se

Anna Liffner, upphandlare, 0490-25 40 76, anna.liffner@vastervik.se 

Anders Strömbäck, upphandlare, 0490-25 40 20, anders.stromback@vastervik.se 

Anna Grandalen, beställare, 0490-25 40 89, anna.grandalen@vastervik.se

Karin Enwall, projektledare e-handel, 0490-25 40 58, karin.enwall@vastervik.se

Emma Norberg, upphandlingsadministratör, föräldraledig
Eva Thunblad, vik upphandlingsadministratör 0490-25 40 81, eva.thunblad@vastervik.se

Carolina Bengtsson, upphandlare, 0490-25 40 31, carolina.bengtsson@vastervik.se

Fax: 0490-25 55 29

Ansvarig förvaltning

Kommunstyrelsens förvaltning
593 80 Västervik

Besöksadress: Fabriksgatan 21

0490-25 40 00

vasterviks.kommun@vastervik.se

Ansvarig nämnd

Kommunstyrelsen
593 80 Västervik

Besöksadress: Fabriksgatan 21

0490-25 40 00

kommunstyrelsen@vastervik.se

Kontakta Västerviks kommun

(Om du vill vara anonym kan du välja att inte fylla i din e-post. Observera att du då inte kan få något e-postsvar från oss.)

Man som lastar varor

Vill du bli leverantör till kommunen eller något av våra bolag? Då måste du delta i en offentlig upphandling. Den sker enligt lagen om offentlig upphandling och kommunens upphandlingspolicy.

Här hittar du vad du ska tänka på när du lämnar anbud. Du hittar också vilka lagar och regler som påverkar offentlig upphandling.

Upphandlingsenheten i Västerviks kommun arbetar som en inköpscentral.
Enheten gör upphandlingar åt:

  • Hultsfreds kommun
  • Högsby kommun
  • Mönsterås kommun
  • Oskarshamns kommun
  • Vimmerby kommun
  • Västerviks kommun
Sidan senast granskad den 9 juni 2015
Innehållsansvarig: Emma Norberg

Kontakt kring frågor om upphandling

Västerviks kommun
Upphandlingsenheten
593 80 Västervik

Besöksadress: Spötorget 1

Kontaktpersoner

 Leif Johansson, upphandlingschef, 0490-25 40 26, leif.johansson@vastervik.se

Carolina Rakenius, upphandlare, 0490-25 41 44, carolina.rakenius@vastervik.se

Fredrik Lindström, upphandlare, 0490-25 40 32, fredrik.lindstrom@vastervik.se

Carina Ericsson, upphandlare 0490-25 40 98, carina.ericsson@vastervik.se

Camilla Lundgren, upphandlare , 0490-25 40 21, camilla.a.lundgren@vastervik.se

Anna Liffner, upphandlare, 0490-25 40 76, anna.liffner@vastervik.se 

Anders Strömbäck, upphandlare, 0490-25 40 20, anders.stromback@vastervik.se 

Anna Grandalen, beställare, 0490-25 40 89, anna.grandalen@vastervik.se

Karin Enwall, projektledare e-handel, 0490-25 40 58, karin.enwall@vastervik.se

Emma Norberg, upphandlingsadministratör, föräldraledig
Eva Thunblad, vik upphandlingsadministratör 0490-25 40 81, eva.thunblad@vastervik.se

Carolina Bengtsson, upphandlare, 0490-25 40 31, carolina.bengtsson@vastervik.se

Fax: 0490-25 55 29

Ansvarig förvaltning

Kommunstyrelsens förvaltning
593 80 Västervik

Besöksadress: Fabriksgatan 21

0490-25 40 00

vasterviks.kommun@vastervik.se

Ansvarig nämnd

Kommunstyrelsen
593 80 Västervik

Besöksadress: Fabriksgatan 21

0490-25 40 00

kommunstyrelsen@vastervik.se

Kontakta Västerviks kommun

(Om du vill vara anonym kan du välja att inte fylla i din e-post. Observera att du då inte kan få något e-postsvar från oss.)